Lemma

ἐφίστημι

VERB (v-)

Middle

  PRIMARY INDICATIVESECONDARY INDICATIVESUBJUNCTIVEOPTATIVEIMPERATIVE
INF 2 ἐπίστασθαι
1SG   1 ἐπίσταμαι
2SG  
3SG   5 ἐπίστατο
1 ἐφίστατο
1 ἐπίστηται 2 ἐπίσταιτο
1DU  
2DU  
3DU  
1PL   1 ἐπιστάμεθα
2PL  
3PL  
Participles — Masculine
 SGDUPL
NOM 4 ἐπιστάμενος 3 ἐπιστάμενοι
ACC
GEN 1 ἐπισταμένου
DAT 3 ἐπισταμένῳ 1 ἐπισταμένοισι
VOC
Participles — Feminine
 SGDUPL
NOM 1 ἐπιστάμεναι
ACC
GEN
DAT
VOC

Middle

  PRIMARY INDICATIVESECONDARY INDICATIVESUBJUNCTIVEOPTATIVEIMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG  
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL   1 ἐπιστήσονται

Active

  PRIMARY INDICATIVESECONDARY INDICATIVESUBJUNCTIVEOPTATIVEIMPERATIVE
INF
1SG  
2SG  
3SG   3 ἐπέστη
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL  

Active

  PRIMARY INDICATIVESECONDARY INDICATIVESUBJUNCTIVEOPTATIVEIMPERATIVE
INF 1 ἐφεστάμεναι
1 ἐφεστάμεν
1SG  
2SG  
3SG   2 ἐφεστήκει
1DU  
2DU  
3DU  
1PL  
2PL  
3PL   1 ἐφεστᾶσιν 6 ἐφέστασαν
Participles — Masculine
 SGDUPL
NOM 3 ἐφεσταότες
ACC
GEN 1 ἐφεσταότος
DAT
VOC
form parse
ἐπίστασθαι PRES MID INF
ἐπίσταμαι PRES MID 1SG IND
ἐπιστάμεθα PRES MID 1PL IND
ἐπίστηται PRES MID 3SG SBJV
ἐπίσταιτο PRES MID 3SG OPT
ἐπιστάμενος PRES MID NOM.SG M PTCP
ἐπισταμένου PRES MID GEN.SG M PTCP
ἐπισταμένῳ PRES MID DAT.SG M PTCP
ἐπιστάμενοι PRES MID NOM.PL M PTCP
ἐπισταμένοισι PRES MID DAT.PL M PTCP
ἐπιστάμεναι PRES MID NOM.PL F PTCP
ἐπίστατο IMPRF MID 3SG IND
ἐφίστατο IMPRF MID 3SG IND
ἐπιστήσονται FUT MID 3PL IND
ἐπέστη AOR ACT 3SG IND
ἐφεστάμεναι PRF ACT INF
ἐφεστάμεν PRF ACT INF
ἐφεστᾶσιν PRF ACT 3PL IND
ἐφεσταότος PRF ACT GEN.SG M PTCP
ἐφεσταότες PRF ACT NOM.PL M PTCP
ἐφεστήκει PLPRF ACT 3SG IND
ἐφέστασαν PLPRF ACT 3PL IND